חפש בבלוג זה

יום חמישי, 14 בנובמבר 2019

לא מעבר לים

פורסם בעיתון "יום ליום"

בשבוע שעבר השתתפתי בכנס שנערך בניו יורק על החינוך בישראל, ובהזדמנות זו ביקרתי לראשונה ב"ישיבת רבנו יצחק אלחנן" המוכרת בשם "ישיבה יוניברסיטי" ופגשתי כמה מאנשי הצוות במקום, ואני סבור שלנו בישראל יש מה ללמוד מאחינו שמעבר לים.

הציבור החרדי בישראל נטל על עצמו מאז קום המדינה את המשימה להגדיל תורה ולהאדירה, ולשם כך הקים את עולם הישיבות והכוללים עם עשרות אלפי תלמידים, בהיקף שנראה שלא היה כמותו בישראל כבר אלפי שנים. עולם התורה הנפלא הזה, העמיד מתוכו ראשי ישיבות, אבות בתי דין, פוסקי הלכה, ר"מים, דיינים, מורי הוראה, אנשי הגות ומחשבה ועוד כהנה רבים וטובים. תלמידי חכמים בוגרי עולם הישיבות החרדי, הם שהעמידו תורה בישראל בדורות האחרונים בישראל ובעולם כולו.

אולם לצד הפריחה העצומה של עולם התורה, נראה שבחלקים גדולים של הציבור החרדי השתכחה הדרך הרגילה של אדם רגיל מן השורה, העובד לפרנסתו וקובע עיתים לתורה. עולם המעשה נתפס עם השנים כעולם של חולין, העומד בסתירה לאוהלה של תורה, ורבים מבוגרי הישיבות שיצאו לעולם המעשה התקשו למצוא את השילוב הנכון בין העולמות. הדבר בולט עוד יותר, אצל אלו שביקשו להשתלב בעולם האקדמי בתחומי דעת שונים, שנתפסו כסותרים לעולמה של תורה. בשנים האחרונות, ככל שמספרם של הצעירים החרדים הפונים ללימודים אקדמיים ולעולם העבודה גדל והולך, נעשה האתגר הזה גדול ונחוץ עוד יותר.

בנקודה זו, נראה לי שהקהילות החרדיות בארצות הברית יכולות להוות עבורנו דוגמא טובה, שם ישנם רבים וטובים בעלי מקצועות חופשיים ובעלי תארים אקדמיים מתקדמים, הקובעים עיתים לתורה, והמקפידים על קלה כבחמורה. הם מקיימים קהילות לתפארת, ומגדלים את ילדיהם לשילוב מוצלח של תורה עם דרך ארץ.

בשל כך, הם מנוסים יותר מאיתנו גם בהתמודדות עם אתגרי המודרנה והטכנולוגיה, של המפגש עם דעות שאינן עולות בקנה אחד עם התורה והאמונה, של החיים המשותפים עם אנשים רחוקים מעולמה של תורה ומצוות, של החשיפה לאינטרנט ולסמארטפונים וכיו"ב. 

אין ספק שמדובר במפגשים ובאתגרים לא פשוטים, ובוודאי שגם בקהילות החרדיות בחו"ל לא מצליחים תמיד למצוא את המענה המתאים לאתגרים הללו, אבל חשוב להכיר בכך שבנושאים אלו הם יותר מנוסים מאיתנו, וכדאי לנו לנסות ללמוד מהם.

עולם הישיבות בישראל מהווה מרכז התורה גם עבור הקהילות החרדיות בחו"ל, וחלק ניכר מהדור הצעיר מגיע לתקופה מסוימת לישראל ללמוד תורה ודעת, ובכל מתקיים בנו "כי מציון תצא תורה". נראה אפוא שבתחום של "יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ", חשוב לנו בני ארץ ישראל ללמוד מהם.

ברור שישנם הבדלים בין ישראל לחו"ל והאתגרים אינם זהים, אולם למרות זאת אני מאמין שנוכל להפיק הרבה תועלת אם נלמד מניסיונם של אחרים, ונוכל להציל כמה נפשות מישראל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה